grafika tła
Strona główna > Trochę o ornitologi i nie tylko > 5 gatunków ptaków najczęściej gniazdujących w Warszawie

5 gatunków ptaków najczęściej gniazdujących w Warszawie

W dzisiejszych czasach bardzo trudno spotkać duże przestrzenie naturalnie zachowanego środowiska. Człowiek ingeruje w otoczenie w taki sposób, że niewiele przykładów przyrody tak na prawdę zostało. Chcąc zachować świadectwa środowiska naturalnego musimy nieustannie sadzić drzewa i krzewy, budować zbiorniki wodne, dbać o ptaki i zwierzęta.

Korzyści dla ptaków z życia na terenach zurbanizowanych

Istnieje kilka podstawowych zalet życia ptaka w mieście:

 1. duży wybór miejsca siedliskowego;
 2. dokarmianie przez ludzi;
 3. możliwość znalezienia pokarmu w śmietnikach i na wysypiskach śmieci;
 4. schronienie przed drapieżnikami, np. większymi ptakami;
 5. lepsze warunki atmosferyczne między budynkami, niż na wolnych przestrzeniach;
 6. dużo miejsc odpoczynku dla ptaków, które nie występują w miastach, ale pojawiają się "gościnnie".

 

Poznaj 5 gatunków ptaki, które najczęściej osiedlają się w miastach

Na terenach zurbanizowanych występuje wiele gatunków ptaków. Wśród najczęściej spotykanych wyróżnić można:

1. Bogatka Parus major

Ptak lęgowy, objęty ścisłą ochroną gatunkową. Posiada czarną główkę z białymi plamkami na policzkach, żółty brzuszek, zielonkawy grzeb oraz skrzydła i ogon w kolorze szaroniebieskim. Zakłada gniazda na drzewach, krzewach, budynkach, budkach lęgowych, rynnach, skrzynkach na listy w słupkach od ogrodzeń. Lubią zagnieżdżać się w dziuplach innych ptaków, np. dzięcioła. Mają ok. 2 lęgi w ciągu roku w okresie kwiecień - lipiec. Odżywia się przede wszystkim owadami oraz nasionami roślin.

Obrączkowanie ptaków to najdokładniejsza metoda prowadzenia badań i monitoringu występowania ptaków.
Fot. Ornitolog Warszawa | Bogatka Parus major podczas obrączkowania.

2. Mazurek Passer montanus

Ptak lęgowy, osiadły, objęty ścisłą ochroną gatunkową. Ubarwienie czekoladowo - brązowe na głowie, na policzkach czarne plamki na białym "tle", biały kark. Zakłada gniazda w szczelinach i otworach zabudowy miejskiej i wiejskiej, na drzewach, krzewach, pod dachówkami, za rynnami, w prętach ogrodzeń. Mają 2 - 3 lęgi w roku w okresie od kwietnia do lipca. Składa ok. 5 jaj w kolorze brązowawym z kropkami. Jego głównym źródłem pokarmu są owady, przed wszystkim ich jaja, larwy, poczwarki.

Mazurek Passer montanus. Inwentaryzacja ornitologiczna budynku.
Fot. Ornitolog Warszawa | Mazurek Passer montanus. Ptak zinwentaryzowany podczas sporządzania opinii ornitologicznej. Ptak najprawdopodobniej miał gniazdo pod parapetem okna na 2 piętrze kamienicy.

3. Kopciuszek Phoenicurus ochruros

Ptak lęgowy, objęty ścisłą ochroną gatunkową. Ubarwienie samic i samców nieznacznie się różni. Samice są ciemnoszaro-brązowe, natomiast samce ubarwione są na kolor czarny z białą poświatą. Ogony obu ptaków są od spodu najczęściej rudawo - brązowe. Najczęściej gniazduje w budynkach pod dachami, za rynnami, we wnękach otworów okiennych i balkonów, w szczelinach, ale spotkać go można również na drzewach i krzewach. Ma ok. 2 lęgi w roku w okresie kwiecień - czerwiec. Ulubionym pokarmem kopciuszka są owady i jagody.

4. Modraszka Cyanistes caeruleus

Pięknie ubarwiony ptaszek, mniejszy od bogatki, objęty ścisłą ochroną gatunkową. Posiada niebieską główkę i skrzydełka. Często brzuszek ma jasnozielonkawy. Gniazduje w dziuplach, skrzyniach i budkach lęgowych, latarniach ulicznych, wnękach i szczelinach budynków, drzewach i krzewach. Główne pożywienie stanowią owady, pająki, owoce, nasiona, orzechy. Najbardziej ulubionym smakołykiem są mszyce. Lęgi modraszki odbywają się w okresie kwiecień - czerwiec. Składają od 7 do nawet 16 jaj o rdzawym zabarwieniu.

5. Sierpówka Streptopelia decaocto

Ptak lęgowy, objęty ścisłą ochroną gatunkową. Ubarwienie beżowo - szare z czarnym paskiem na karku. Wielkość mniejsza od gołębia miejskiego. Ptak roślinożerny, główny pokarm stanowią nasiona chwastów, traw, zbóż i innych roślin. Sierpówka gnieździ się praktycznie wszędzie: we wnękach okien, na balkonach, parapetach, w otworach i szczelinach budynku, na drzewach, w żywopłotach. Ma 2 - 3 lęgi w ciągu roku w okresie marzec - sierpień. Składają ok. 2 jaja w kolorze białym.

Ornitolog warszawa podczas wykonywania nadzoru ornitologicznego.
Fot. Ornitolog Warszawa | Sierpówka Streptopelia decaocto. Zdjęcie wykonane podczas nadzoru przyrodniczego.

Zagrożenia czyhające na ptaki na terenach zurbanizowanych

Pomimo wielu zalet, jakie niesie ze sobą życie na terenach zurbanizowanych, ptakom grozi wiele niebezpieczeństw, z którymi muszą się mierzyć praktycznie każdego dnia. Zaliczamy do nich:

 1. prace modernizacyjne, remontowe i rozbiórkowe - nieprawidłowo prowadzone prace, źle ustawione rusztowanie, prowadzenie prac w okresie lęgowym ptaków;
 2. wycinka drzew i krzewów na masową skalę - stanowią one często źródło pokarmu dla ptaków;
 3. sadzenie drzew i krzewów obcych gatunkowo, które słabiej przystosowują się do panujących w Polsce warunków atmosferycznych;
 4. częste koszenie trawników i grabienie liści, które bogate są w różne związki organiczne ważne dla ptaków;
 5. stosowanie przy drogach ekranów chroniących przed hałasem , które często są przyczyną śmierci ptaków na skutek zderzeń z ekranami;
 6. projektowanie zbiorników i oczek wodnych w tai sposób, że ptaki nie są w stanie przy nich usiąść i napić się wody;
 7. ataki zdziczałych zwierząt domowych oraz tych, które puszczamy bez smyczy, żeby sobie pobiegały;
 8. umyślne likwidowanie gniazd, młodych i jaj ptaków, a nawet dorosłych osobników.

 

Kamera inspekcyjne. Narzędzie niezbędne przy prowadzeniu badań występowania ptaków na budynkach podczas termomodernizacji i remontów elewacji.
Fot. Ornitolog Warszawa | Termomodernizacja kamienicy w Warszawie. Na zdjęciu widoczne rusztowanie które zostało wykorzystane do przeprowadzenie opinii ornitologicznej z wykorzystaniem kamery inspekcyjnej.

 

Pamiętaj, aby przed prowadzeniem prac remontowych, modernizacyjnych czy rozbiórkowych zasięgnąć opinii ornitologa. Specjaliści Ornitolog Warszawa pomogą Ci określić, jakie rodzaje i ilości ptaków występują na danym terenie. Służymy pomocą na każdym etapie prac. Skontaktuj się z nami!