Strona główna > Trochę o ornitologi i nie tylko > 5 gatunków ptaków najczęściej gniazdujących w Warszawie

5 gatunków ptaków najczęściej gniazdujących w Warszawie

W dzisiejszych czasach bardzo trudno spotkać duże przestrzenie naturalnie zachowanego środowiska. Człowiek ingeruje w otoczenie w taki sposób, że niewiele przykładów przyrody tak na prawdę zostało. Chcąc zachować świadectwa środowiska naturalnego musimy nieustannie sadzić drzewa i krzewy, budować zbiorniki wodne, dbać o ptaki i zwierzęta.

Korzyści dla ptaków z życia na terenach zurbanizowanych

Istnieje kilka podstawowych zalet życia ptaka w mieście:

 1. duży wybór miejsca siedliskowego;
 2. dokarmianie przez ludzi;
 3. możliwość znalezienia pokarmu w śmietnikach i na wysypiskach śmieci;
 4. schronienie przed drapieżnikami, np. większymi ptakami;
 5. lepsze warunki atmosferyczne między budynkami, niż na wolnych przestrzeniach;
 6. dużo miejsc odpoczynku dla ptaków, które nie występują w miastach, ale pojawiają się "gościnnie".

Poznaj 5 gatunków ptaki, które najczęściej osiedlają się w miastach

Na terenach zurbanizowanych występuje wiele gatunków ptaków. Wśród najczęściej spotykanych wyróżnić można:

1. Bogatka Parus major

Ptak lęgowy, objęty ścisłą ochroną gatunkową. Posiada czarną główkę z białymi plamkami na policzkach, żółty brzuszek, zielonkawy grzeb oraz skrzydła i ogon w kolorze szaroniebieskim. Zakłada gniazda na drzewach, krzewach, budynkach, budkach lęgowych, rynnach, skrzynkach na listy w słupkach od ogrodzeń. Lubią zagnieżdżać się w dziuplach innych ptaków, np. dzięcioła. Mają ok. 2 lęgi w ciągu roku w okresie kwiecień - lipiec. Odżywia się przede wszystkim owadami oraz nasionami roślin.

Obrączkowanie ptaków to najdokładniejsza metoda prowadzenia badań i monitoringu występowania ptaków.<br />


Fot. Bogatka Parus major podczas obrączkowania.

2. Mazurek Passer montanus

Ptak lęgowy, osiadły, objęty ścisłą ochroną gatunkową. Ubarwienie czekoladowo - brązowe na głowie, na policzkach czarne plamki na białym "tle", biały kark. Zakłada gniazda w szczelinach i otworach zabudowy miejskiej i wiejskiej, na drzewach, krzewach, pod dachówkami, za rynnami, w prętach ogrodzeń. Mają 2 - 3 lęgi w roku w okresie od kwietnia do lipca. Składa ok. 5 jaj w kolorze brązowawym z kropkami. Jego głównym źródłem pokarmu są owady, przed wszystkim ich jaja, larwy, poczwarki.

Mazurek Passer montanus. Inwentaryzacja ornitologiczna budynku.


Fot. Mazurek Passer montanus. Ptak zinwentaryzowany podczas sporządzania opinii ornitologicznej. Ptak najprawdopodobniej miał gniazdo pod parapetem okna na 2 piętrze kamienicy.

3. Kopciuszek Phoenicurus ochruros

Ptak lęgowy, objęty ścisłą ochroną gatunkową. Ubarwienie samic i samców nieznacznie się różni. Samice są ciemnoszaro-brązowe, natomiast samce ubarwione są na kolor czarny z białą poświatą. Ogony obu ptaków są od spodu najczęściej rudawo - brązowe. Najczęściej gniazduje w budynkach pod dachami, za rynnami, we wnękach otworów okiennych i balkonów, w szczelinach, ale spotkać go można również na drzewach i krzewach. Ma ok. 2 lęgi w roku w okresie kwiecień - czerwiec. Ulubionym pokarmem kopciuszka są owady i jagody.

4. Modraszka Cyanistes caeruleus

Pięknie ubarwiony ptaszek, mniejszy od bogatki, objęty ścisłą ochroną gatunkową. Posiada niebieską główkę i skrzydełka. Często brzuszek ma jasnozielonkawy. Gniazduje w dziuplach, skrzyniach i budkach lęgowych, latarniach ulicznych, wnękach i szczelinach budynków, drzewach i krzewach. Główne pożywienie stanowią owady, pająki, owoce, nasiona, orzechy. Najbardziej ulubionym smakołykiem są mszyce.
Lęgi modraszki odbywają się w okresie kwiecień - czerwiec. Składają od 7 do nawet 16 jaj o rdzawym zabarwieniu.

5. Sierpówka Streptopelia decaocto

Ptak lęgowy, objęty ścisłą ochroną gatunkową. Ubarwienie beżowo - szare z czarnym paskiem na karku. Wielkość mniejsza od gołębia miejskiego. Ptak roślinożerny, główny pokarm stanowią nasiona chwastów, traw, zbóż i innych roślin. Sierpówka gnieździ się praktycznie wszędzie: we wnękach okien, na balkonach, parapetach, w otworach i szczelinach budynku, na drzewach, w żywopłotach. Ma 2 - 3 lęgi w ciągu roku w okresie marzec - sierpień. Składają ok. 2 jaja w kolorze białym.

Ornitolog warszawa podczas wykonywania nadzoru ornitologicznego.


Fot. Sierpówka Streptopelia decaocto. Zdjęcie wykonane podczas nadzoru przyrodniczego.

Zagrożenia czyhające na ptaki na terenach zurbanizowanych

Pomimo wielu zalet, jakie niesie ze sobą życie na terenach zurbanizowanych, ptakom grozi wiele niebezpieczeństw, z którymi muszą się mierzyć praktycznie każdego dnia. Zaliczamy do nich:

 1. prace modernizacyjne, remontowe i rozbiórkowe - nieprawidłowo prowadzone prace, źle ustawione rusztowanie, prowadzenie prac w okresie lęgowym ptaków;
 2. wycinka drzew i krzewów na masową skalę - stanowią one często źródło pokarmu dla ptaków;
 3. sadzenie drzew i krzewów obcych gatunkowo, które słabiej przystosowują się do panujących w Polsce warunków atmosferycznych;
 4. częste koszenie trawników i grabienie liści, które bogate są w różne związki organiczne ważne dla ptaków;
 5. stosowanie przy drogach ekranów chroniących przed hałasem , które często są przyczyną śmierci ptaków na skutek zderzeń z ekranami;
 6. projektowanie zbiorników i oczek wodnych w tai sposób, że ptaki nie są w stanie przy nich usiąść i napić się wody;
 7. ataki zdziczałych zwierząt domowych oraz tych, które puszczamy bez smyczy, żeby sobie pobiegały;
 8. umyślne likwidowanie gniazd, młodych i jaj ptaków, a nawet dorosłych osobników.

Kamera inspekcyjne. Narzędzie niezbędne przy prowadzeniu badań występowania ptaków na budynkach podczas termomodernizacji i remontów elewacji.


Fot. Termomodernizacja kamienicy w Warszawie. Na zdjęciu widoczne rusztowanie które zostało wykorzystane do przeprowadzenie opinii ornitologicznej z wykorzystaniem kamery inspekcyjnej.

Pamiętaj, aby przed prowadzeniem prac remontowych, modernizacyjnych czy rozbiórkowych zasięgnąć opinii ornitologa. Nasi specjaliści pomogą Ci określić, jakie rodzaje i ilości ptaków występują na danym terenie. Służymy pomocą na każdym etapie prac. Skontaktuj się z nami!