grafika tła
Strona główna > Trochę o ornitologi i nie tylko > Termomodernizacja – jak prowadzić inwestycje bez szkody dla ptaków

Termomodernizacja – jak prowadzić inwestycje bez szkody dla ptaków

Nim rozpoczną się pierwsze prace termomodernizacyjne należy zasięgnąć opinii ornitologa, a później ściśle z nim współpracować, dzięki temu możliwe jest połączenie wymogów inwestycyjnych i zasad zrównoważonego rozwoju.

Starsze budynki, które były niegdyś budowane w technologii znacznie różniącej się od współczesnej, wymagają nieraz termomodernizacji czyli działań, w których skład wchodzi między innymi docieplanie budynków czy wymiana okien. Nim inwestor rozpocznie zaplanowane prace, powinien wziąć pod uwagę fakt, że w stropodachach, na balkonach czy w szczelinach starszych obiektów mogą żyć i gniazdować ptaki, na przykład jerzyki. By prace przebiegły w zgodzie z środowiskiem naturalnym, przedsiębiorca powinien zwrócić się do doświadczonego specjalisty w dziedzinie ornitologii celem wykonania ekspertyzy ornitologicznej, która wskaże w jaki sposób poprowadzić wspominane działania, by nie zaszkodzić naszemu środowisku naturalnemu uchronić przed zagładą ptaki, które objęte są w naszym kraju ochroną gatunkową.

zabezpieczona elewacja
Fot. Ornitolog Warszawa | Ornitolog w swojej opinii ornitologicznej może zalecić wykonawcy, żeby ten przed sezonem lęgowym zabezpieczył potencjalne miejsca lęgowe przed ptakami, które mogłyby się w nich zagnieździć.

Ekspertyza ornitologiczna - dlaczego jest tak ważna, w jakim celu sporządza się ekspertyzę ornitologiczną przed termomodernizacją budynku?

Termomodernizacja to działania charakteryzujące się dość dużą ingerencją w strukturę budynku i wydawać by się mogło, że nie da się jej przeprowadzić w taki sposób, by natura na tym nie straciła. Jednakże to nie prawda - wystarczy trochę dobrej woli ze strony inwestora i dostosowanie swoich działań do dokumentu jakim jest ekspertyza wykonana przez ornitologa. W niej znajdzie się między innymi:

  • informacja na temat ilości ptaków żyjących w danym obiekcie
  • informacja na temat miejsc, gdzie znajdują się gniazda ptaków.

 

Po pierwsze inwestor powinien zaplanować prace w takim okresie, by ominąć czas lęgów. Dodatkowo nim rozpoczną się prace termomodernizacyjne, należy zabezpieczyć budynek, by w czasie trwania ocieplania ptaki nie szukały na tym terenie miejsc schronienia. Jeżeli w czasie inwestycji doszło do zniszczenia gniazd i miejsc zamieszkania na przykład jerzyków, które upodobały sobie życie w starszych obiektach użyteczności publicznej i budynkach mieszkalnych, inwestor również postąpi odpowiedzialnie, kiedy zdecyduje się na podjęcie działań kompensacyjnych, takich jak zbudowanie w pobliżu wież lęgowych dla ptaków. To sprawi, że mimo straconych gniazd, populacja ptaków chronionych będzie mogła w dalszym ciągu się na danym terenie rozwijać.

wyremontowana elewacja według zaleceń ornitologa
Fot. Ornitolog Warszawa | Budynek po przeprowadzonej termomodernizacji.

Nim rozpoczną się pierwsze prace termomodernizacyjne warto zasięgnąć opinii ornitologa, a później ściśle z nim współpracować, ponieważ dzięki temu możliwe jest połączenie zarówno interesów przyrody, jak i przedsiębiorcy pragnącego wykonać zaplanowane prace inwestycyjne.

Jeżeli potrzebujesz opinii ornitologicznej niezbędnej do zgłoszenia prac budowlanych w mazowieckim inspektoracie nadzoru budowlanego zachęcamy do bezpłatnej konsultacji.