grafika tła
Strona główna > Trochę o ornitologi i nie tylko > 2 zasady jak należy postępować, gdy znajdziemy pisklaka?

2 zasady jak należy postępować, gdy znajdziemy pisklaka?

Podstawowe zasady postępowania ze znalezionymi młodymi ptakami. Jak należy się zachowywać, co zrobić.

Ptaki to nasi naturalni towarzysze nie tylko na wsiach i poza aglomeracjami miejskimi, lecz również w mniejszych i większych miastach, gdzie można spotkać wiele wspaniałych gatunków, które upodobały sobie życie blisko zgiełku, szybkiego trybu życia i gniazdowanie w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej. Dzięki temu, że ptaki są zarówno piękne, jak i umilają nam życie swoimi radosnymi dźwiękami, większość ludzi bardzo je ceni i dokłada wszelkich starań by nie zaszkodzić ich populacji. Niestety, chociaż mamy dobre chęci, nie zawsze postępujemy poprawnie i nieświadomie możemy wyrządzić ptakom krzywdę. W jaki sposób?

 

Pustułka na balkonie z ornitologiem
Fot. Ornitolog Warszawa | Młoda pustułka w rękach ornitologa.

1. Wiedza kluczem do właściwego postępowania, jak pomagać postępować gdy znajdziemy pisklę

Pisklęta wykluwają się ślepe, łyse i bezbronne, więc potrzebują opieki swoich rodziców aż nie osiągną dojrzałości, która będzie pozwalała na samodzielnie życie. Na początku przez pierwszych kilka tygodni maluchy pozostają w gniazdach, gdzie też dostarczany jest im pokarm, ale po jakimś czasie opuszczają swój wygodny dom, by cały czas pod czujnym okiem rodziców się rozwijać. Staje się to zanim jeszcze ptak nauczy się latać i samodzielnie zdobywać pokarm. Wygląda to tak, że osiągnąwszy wiek tzw. podlota maluchy nieporadnie rozchodzą się w okolicy gniazda i czekają aż rodzice przyniosą im coś do jedzenia, czasem tylko nieporadnie podskakując i nawołując dorosłe osobniki. Taki maluch już na pierwszy rzut oka wygląda na niedojrzałego ptaka i dlatego widok ten może wzbudzić w na chęć wzięcia go pod opiekę. W żadnym wypadku nie wolno tego robić! Jest to naturalny etap rozwoju ptaka i najlepsze co możemy zrobić widząc podlota to po prostu zostawić go w spokoju. Dlaczego podloty opuszczają gniazdo?

Jaskółka oknówko wylatująca z gniazda
Fot. Ornitolog Warszawa | Jaskółka oknówka wylatująca ze swojego gniazda zlokalizowanego na balkonie bloku mieszkalnego.

2. Nauka życia czyli jak ptaki uczą się latać

Wbrew pozorom maluch wcale nie wypadł z gniazda. Opuścił je wiedziony instynktem, ponieważ im bardziej młode ptaki się rozproszą, tym większa istnieje szansa, że przeżyją. Gniazdo nie jest wcale najbezpieczniejszym miejscem ponieważ tutaj młode są narażone na ataki drapieżników, zwabionych zapachem odchodów i resztek pokarmowych. Nie trudno się domyśleć co by się stało, gdyby napastnik zastał wszystkie malce w gnieździe- żadne z nich by nie przeżyło. Kiedy podloty uczą się życia poza gniazdem, cały czas nadzorowane przez rodziców, mają dużą szansę na to, że nie zostaną zabite. Mimo dobrych chęci biorcą takiego podlota czynimy dużo szkody środowisku i ptakom, więc chociaż maluch wygląda naprawdę słodko i nieporadnie, trzeba go zostawić naturalnemu biegowi sprawy.

Ornitolog podczas prowadzenia obserwacji
Fot. Ornitolog Warszawa | Ornitolog podczas prowadzenia obserwacji ornitologicznych.

Jeżeli podczas spaceru przez miasto przypadkiem znajdziesz rannego ptaka nie zwlekaj od razu skontaktuj się z naszym zespołem. Jeżeli interesujesz się ornitologią zapraszamy na warsztaty ornitologiczne. Dołącz do nas razem chrońmy ptaki w miastach.