Opinia ornitologiczna na potrzeby termomodernizacji budynku

Jakie korzyści dla środowiska oraz jakie zagrożenie dla ptaków i nietoperzy niesie ze sobą termomodernizacja?
Lata 70. i 80. XX wieku stanowiły okres gwałtownego rozwoju budownictwa wielorodzinnego opierającego się na wykorzystaniu technologii wielkiej płyty. W tym okresie powstało najwięcej budynków w całej historii kraju, które stoją do dziś. Niestety upływ czasu spowodował, że elementy budynków są nieszczelne, ściany popękane i zniszczone, co powoduje duże straty ciepła. Jest to proces nie korzystny energetycznie ale dzięki niemu ptaki i nietoperze żyjące w budynkach zyskują nowe miejsca lęgowe i miejsca schronienia i odpoczynku. Wzrasta zapotrzebowanie na energię, a wraz z nią rosną koszty ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Ograniczenie wysokich rachunków możemy osiągnąć poprzez wykonanie termomodernizacji budynku.
Proces przygotowania dokumentacji niezbędnej do zgłoszenia prac termomodernizacyjnych powinien być konsultowany z ornitologiem tak żeby wybrać termin prac poza okresem lęgowym ptaków. Opinia ornitologiczna sporządzoną przez doświadczonego ornitologa powinna znaleźć się w dokumentacji inwestora lub wykonawcy przed przystąpieniem do prac.
Fot. Ornitolog Warszawa | Ornitolog obserwujący ptaki podczas wykonywania opinii ornitologicznej.
W jaki sposób można ograniczyć straty ciepła w budynku?
W budownictwie wielorodzinnym znane są metody na to żeby zwiększyć ich oszczędność. Poniżej przedstawiono 3 najczęściej wykonywane działania.
- Uszczelnienie lub wymiana okien i drzwi
- Ocieplanie ścian zewnętrznych i stropów
- Wymiana bądź modernizacja systemów grzewczych
W ostatnim czasie są również dostępne środki finansowe (Regionalny Program Operacyjny, Program Infrastruktura i Środowisko oraz Narodowy i Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej).
Fot. Ornitolog Warszawa | Ubytki w elewacji kamienic w Warszawie to miejsca w których ptaki chętnie zakładają gniazda.
Poznaj 5 korzyści, dla których warto wykonać termomodernizacje
1. Niższe rachunki za ogrzewanie
2. Odnowiona, bardziej estetyczna elewacja budynku,
3. Mniejsze zapotrzebowanie na ciepło w zimę
4. Ogranicza zapotrzebowanie na chłód w lato
5. Wyższy Komfort użytkowania
6. Mniejsze ryzyko pojawienia się wilgoci lub pleśni
7.Ograniczenie emisji dwutlenku węgla i innych niebezpiecznych pyłów wprowadzanych do środowiska
Z powyższych rozważań wynika, że termomodernizacja jest korzystnym proekologicznym działaniem. Jednak czy jest przyjazna dla środowiska w każdym jej aspekcie?
Fot. Ornitolog Warszawa | Budynek podczas wykonywania remontu elewacji.
Jakie zagrożenia dla ptaków i nietoperzy mieszkających w budynkach niesie ze sobą termomodernizacja budynku?
Okazuje się, że prace remontowe związane z termomodernizacją budynku niosą ze sobą ogromne zagrożenie dla ptaków jak i nietoperzy, które swe siedliska często mają w budynkach. Ptaki są skrzydlatymi przyjaciółmi człowieka, są bardzo pożyteczne m.in. pomagają zwalczać szkodliwe owady. Powinniśmy je chronić i podnosić świadomość społeczeństwa w kwestiach dotyczących przedsięwzięć termomodernizacyjnych, gdyż znacząco oddziałują na środowisko. Niestety bardzo często problem ten jest lekceważony przez inwestorów i wykonawców. Podczas prac wszelkie dziury ścian są uszczelniane, otwory stropodachów zamykane kratkami. Zdarza się, że ocieplenia budynków wykonywane są w okresie lęgowym ptaków. Konsekwencją tych działań jest tragiczny los ptaków, są one pozbawianie miejsc lęgowych, a nawet okrutnie żywcem zamurowywane.
Jakie miejsca w budynkach ptaki najczęściej wykorzystują na budowanie gniazd?
- Szczeliny dylatacyjne
- Otwory wentylacyjne
- Miejsca pod parapetami
- Framugi okien
- Stropodach
- Przestrzenie pomiędzy ścianami i rynnami
- Balkony
Niezbędnym narzędziem w rękach ornitologa, służącym do zaglądania w miejsca niedostępne gołym okiem (szczeliny dylatacyjne, miejsca pod parapetami, szczeliny w elewacji) służy kamera inspekcyjna (endoskop). Dzięki kamerze inspekcyjnej ornitolog wykonujący opinie ornitologiczne może dokładnie przejrzeć każdą nawet niedostępną dla wzroku szczelinę i w ten sposób zminimalizować do minimum ryzyko przeoczenia gniazdującego w budynku ptaka.
Fot. Ornitolog Warszawa | Ekspert ornitolog wykonujący opinię ornitologiczną za pomocą kamery inspekcyjnej.
6 sposobów prowadzenia procesu termomodernizacji bez szkody dla ptaków i nietoperzy
- Wykonanie opinii ornitologicznej i chiropterologicznej
- W przypadku stwierdzenia obecności czynnych lęgów przed przystąpieniem do prac budowlanych należy skierować wniosek do RDOŚ o wydanie decyzji zezwalającej na zniszczenie gniazd / siedlisk gatunków objętych ochroną
- Przestrzeganie zaleceń eksperta ornitologa
- Prowadzenie procesu inwestycyjnego pod nadzorem ornitologa
- Istnieje ryzyko niewykrycia wszystkich gniazd, dlatego warto zaznajomić pracowników ze sposobami postępowania w przypadku wykrycia ptaków, bądź nietoperzy w budynku
- Wykonanie kompensacji utraconych miejsc lęgowych w postaci wywieszania budek lub skrzynek lęgowych
Fot. Ornitolog Warszawa | Płaskorzeźby zdobienia starych kamienic w Warszawie to miejsca chętnie wykorzystywane przez ptaki do zakładania gniazd.
Przygotowanie procesu inwestycyjnego zgodnie z obowiązującymi przepisami zminimalizuje nakład pracy oraz koszty, pozwalając uniknąć problemów związanych z prawem. Przedsięwzięcie termomodernizacyjne głęboko ingeruje w środowisko przyrodnicze. Nie pozwólmy by „betonowa dżungla” niszczyła przyrodę, która nas otacza! Rozpocznij inwestycję budowlaną od wykonania opinii ornitologicznej.